شرایط رجوع به طلاق

جهت مشاوره تخصصی و رزرو با شماره 09106868022 تماس حاصل فرمایید

 

شرایط رجوع در طلاق چیست؟

 

 

1- رجوع یا مراجعه شوهر در طلاق به زندگی مشترک تا پایان عده عملی حقوقی است که نه تنها موجب همبستگی زوجین می شود بلکه اقدامات طلاق را ابطال می کند.

 

 

2- مطابق ماده 38 ق.ج.ح.خ 1391 در طلاق رجعی، حق رجوع برای مرد مقرر گردیده است که رجوع و ثبت آن دارای شرایط و تشریفات خاص خود را دارا می باشد.

 

 

3- نهاد رجوع در طلاق در واقع نوعی مانع فروپاشی خانواده موضوع طلاق بوده است و در صورت انقضای مدت عده و عدم احراز رجوع، ثبت طلاق قطعی می شود.

 

 

4- وضعیت حقوقی زن در طلاق رجعی بین حقوقدانان در علم حقوق مورد اختلاف است که بعضی مطلقه ی رجعیه را در حکم زوجه دانسته اند و برخی زوجه ی حقیقی قلمداد نموده اند . در حقوق ایران نظر گروه نخست پذیرفته شده است یعنی چنین زوجه ای را در حکم زوجه باید دانست زیرا اولا مقنن ایران مجرد طلاق را موجب انحلال نکاح دانسته است، دوما بند 2 ماده 8 قانون امور حسبی صریحا مقرر داشته است زنی که در عده ی رجعیه باشد در حکم زوجه است.

 

 

5- هر چند وفق بند 3 ماده 1145 ق.م. طلاق خلع ومبارات داخل در اقسام طلاق بائن است ولی به محض رجوع زن به عوض، مرد حق رجوع پیدا می کند که در این صورت طلاق خلع و مبارات از حالت طلاق بائن خارج و وارد طلاق رجعی گردیده و کلیه ی آثار طلاق رجعی بر زوج طلاق خلع قابلیت اجرایی می یابد.

 

 

6- در این که طلاق به حکم دادگاه، رجعی است یا بائن؛ بین حقوقدانان مورد اختلاف و قابل بحث است.

 

پرسش و پاسخ

درباره ما

گروه وکلای پلاک قانون

اطلاعات تماس

ایمیل : pelakeghanon@gmail.com

آدرس: بزرگراه شهید سلیمانی شرق نرسیده به خیابان کرمان ایستگاه 16 متری 

×